skip to Main Content

Tüp Bebekte Karşılaşılan Sorunlar

tüp bebek ile yeni bir umut...hayat...

Tüp bebek tedavisinde yumurta bulunamaması, döllenmenin olmaması, transfer zorluğu, spermin bulunmaması, gebelik testi öncesi kanama aşırı uyarım sendromu (OHSS) gibi tedavide karşılaşılan sorunlardan dolayı tüp bebek tedavisi iptal edilebilir.

Kısaca tüp bebekte tedavisinde karşılaşılan sorunları açıklarsak;

Yumurta Bulunamaması;

yumurta rezervi düşük özellikle ileri yaştaki kadınlarda karşılaşılan folliküllerin yeterli büyüklüğe ulaşmasına rağmen yumurta toplama işlemi sırasında hiç yumurta bulunmaması sorunudur.

Döllenmenin Olmaması;

Yumurta ve spremlerin normal olmasına karşın bazı durumlarda yumurtalarda döllenme gerçekleşmeyebilir ve embriyo transferi yapılamaz.

Transfer Zorluğu;

Embriyo transferinde çok nadiren de olsa karşılaşılan kadının genital organının anatomic yapısı nedeni ile transferrin çok zor olduğu durumlar tüp bebek tedavisinde karşılaşılan sorunlardan birini oluşturur.

Gebelik testi öncesi kanama;

Test gününden önce kanaması olması gebelik şansını düşürüp sorunla karşılaşılmış sinyali olarak algılansa bile herzaman gebelik olmadığı anlamına da gelmez.

Sperm Bulunamaması;

TESE uygulaması ile sağlıklı sperm araması yapılan hastaların %45 inde sperm bulunamadığı için tedavi iptal edilmek zorunda kalınır.

Aşırı Uyarım Sendromu (OHSS);

OHSS genellikle polistik ever sendromlu kadınlarda yaşanan ve tüp bebek tedavisinde karşılaşılan en önemli komplikasyondur. Yumurtaların uyarılması sırasında Kabul görecek sayıda yumurta uyarılması ile aşırı uyarılma arasında ince bir çizgi vardır. Yumurtalıklarda aşırı uyarılma olduğu zaman yumurtalık uyarı ilacının dozunun azaltılması ve kontrol altına alınması sonucunda estrojenin aşırı yükselmesinin önüne geçilir.

instagram default popup image round
Takip Edin
502k 100k 3 month ago
Paylaş
Back To Top
×Close search
Ara