skip to Main Content

TESE ve Mikro TESE

tüp bebek ile yeni bir umut...hayat...

Azospermi

Azospermi menide hiç sperm olmaması anlamına gelmektedir ve infertilite problemi olan erkeklerin %15′inde görülür. Azospermi tanısını koymak için mutlaka en az 2 sperm örneğinin santrifüj edilerek incelenmesi gerekir. Bazen azospermi gibi görülen olgularda, santrifüj sonrası çökeltide ender de olsa sperm bulunabilir ve bunlar kullanılarak mikroinjeksiyon yapılabilir.

Azospermi durumunda cerrahi yöntemlerle sperm elde etme yöntemleri olarak; PESA-TESA ve TESE yöntemlerini sıralayabiliriz.

PESA (Perkütan Epididimal Sperm Aspirasyonu) ve TESA (Testiküler Sperm Aspirasyonu) yöntemlerinde epididim bölgesinden testis cildi kesilmeden spermin ince bir iğne ile çekilir.

TESE

PESA (Perkütan Epididimal Sperm Aspirasyonu) ve TESA (Testiküler Sperm Aspirasyonu) yöntemlerinde epididim bölgesinden testis cildi kesilmeden spermin ince bir iğne ile çekilir.

TESE (Testiküler Sperm Ekstraksiyonu) yöntemi ile spermin elde edilmesi ise PESA ve TESA uygulamaları ile testis açılmadan sperm elde edilemediği durumlarda başvurulan bir operasyondur. TESE operasyonunda testis cildi ve kılıfı açılarak sperm elde etme oranının en yüksek olduğu bölgelerden küçük parçalar alınıp labaratuarda sperm arama yapılır. TESE operasyonu lokal anestezi ile kolayca yapılır ancak genel anestezi uygulaması da mümkündür.

Mikro TESE

Testis dokusunun dolgun görülen tübüllerden çok küçük boyutlarda örenekler alınarak sperm arama işlemidir. Klasik TESE yöntemine gore mikro TESE operasyonunda daha az örnek alınarak testis dokusuna zarar vermek ihtimalini en düşük seviyede tutar. Bununla birlikte sperm üreten tübüller yakından incelendiği için dolgun tübüller belirlenerek sperm üretimin olduğu kısıtlı alanların yakalanma ihtimali daha yüksektir.

Mikro TESE yöntemiyle ortalama %50 olguda sperm elde edilebilmektedir.

Düşük Sperm Sayısı
instagram default popup image round
Takip Edin
502k 100k 3 month ago
Paylaş
Back To Top
×Close search
Ara