skip to Main Content

Sperm Seçme Yöntemleri ve IMSI

tüp bebek ile yeni bir umut...hayat...

Tüp bebek tedavilerinde mikroenjeksiyon yöntemiyle spermler özel bir mikroskop altında seçilerek yumurta içine enjekte edilmektedir. Seçilen spermlerde kaliteli embriyo elde edebilmek için spermin hareketli kuyruk ve baş şeklinin düzgün olmasına özen gösterilir. Klasik mikroenjeksiyonlar için kullanılan mikroskoplar spermi 400 kat büyüterek sağlıklı spermin seçilmesine olanak sağlamaktadır.

Intra ctoplasmic magnified sperm injection (IMSI) dediğimiz yöntemde ise özel bir mercek yardımı ile sperm 6600 kata kadar büyütülmekte ve spermin morfolojisi de daha iyi değerlendirilmektedir.

IMSI sadece mikroskobun teknik özelliğine bağlı bir durum değildir. Bu yöntemi kullanan embriyoloğun bu konuda eğitimli ve deneyimli olması çok önemlidir. IMSI metodunun standart ICSI uygulaması ile karşılaştırılması günümüzde tartışma konusudur. IMSI daha önceden tüp bebek uygulamalarında döllenme problemi yaşamış çiftler veya ağır sperm problemi olan olgularda uygulanabilir. Ancak şu unutulmamalıdır ki IMSI mucizevi bir tüp bebek uygulama yöntemi değil sağlıklı spermi tespit etmeye yardımcı gelişmiş bir teknolojidir.

Erkek Düşük Sperm Sayısı
instagram default popup image round
Takip Edin
502k 100k 3 month ago
Paylaş
Back To Top
×Close search
Ara