skip to Main Content

İlaçsız Tüp Bebek

tüp bebek ile yeni bir umut...hayat...

Klasik tüp bebek tedavilerinde yumurtalar olgunlaşmalarını tamamladıktan sonra toplanır. İlaçsız tüp bebek tedavisinde ise yumurtalar tamamen olgunlaşmadan toplanılır ve laboratuvar ortamında olgunlaştırılmaktadır. Bunun amacı ise hastaların yumurtanın olgunlaşması için kullanılan ilaçtan zarar görmemesidir. Bu nedenle ilaçsız tüp bebek tabiri kullanılmaktadır.

1990 lı yılların sonlarından itibaren yumurtaların laboratuvar ortamında olgunlaştırılması (IVM) kullanılan bir yöntemdir ve ilk olarak ilaçlara aşırı cevap veren polikistik over sendromlu kadınlarda ilaç kullanılmadan tüp bebek yapılmak amacı ile ortaya atılmıştır. Çünkü polistik over sendromlu kadınlar yumurtalıkları uyaran gonadotropin ismi verilen ilaçların etkisine karşı hassastırlar ve hastaneye yatışlarının yapılarak tedavi edilecekleri komplikasyonlarla karşılaşabilirler.

IVM nin avantajlarına rağmen yaygın olarak kullanılmamasının nedeni başarı oranının istenilen düzeyde olmamasıdır. IVM ile ilgili gelişmeler ve yenilikler önümüzdeki yıllarda tıp dünyasında yaşanacaktır ancak bazı gazete haberlerinde atılan manşetler gibi her derde dava bir yöntem melesef değildir.

Tüp Bebek Tedavileri
instagram default popup image round
Takip Edin
502k 100k 3 month ago
Paylaş
Back To Top
×Close search
Ara