skip to Main Content

Düşük Over (Yumurtalık) Yanıtı

tüp bebek ile yeni bir umut...hayat...

Over rezervi kadının yumurtalıklarında bulunan foliküllerin (yumurtaların) sayı ve kalitesi yani kadının doğurganlık potansiyeli ve hamile kalma kapasitesidir. Over rezervi yüksek olan kadınların yumurtalıklarında foliküller fazla ve kalite olduğu için gebe kalma şansı yüksektir.

Over rezervlerinin azalmasında etkili birçok sebep bulunmakla birlikte en önemli neden yaş faktörüdür. Özellikle 35 yaşından sonra over rezervleri azalmaya başlar. Sigara, obezite, yumurtalıkların alındığı veya sadece kistlerin çıkarıldığı ameliyatlar, şiddetli endometriozis, kemoterapi ve rasyoterapi over rezervini düşüren faktörler arasında sayılır.

Düşük over yanıtının önceden tespiti için; adetin 2 veya 3. gününde yapılan hormon testleri (FSH, LH, Estradiol) ile yumurtalık kapasitesi hakkında bilgi edinilebilir. İnhibin B ve AMH gibi hormonların ölçümü de yumurtalık kapasitesi hakkında bilgi verir. Ancak testlerin pahalı olması ve diğer testler ile elde edilen bilgilere katkı sağlamaması nedeni ile rutin ölçümleri önermiyoruz. Yine düşük over tespiti için en güvenilir bilgiye vajinal ultrason yolu ile ulaşılmaktadır. Vajinal ultrason yoluyla yumurtalık içerisindeki potansiyel yumurta geliştirecek yapılar görülebilir.

Düşük over yanıtı alınan hastalarımızda tüp bebek tedavisine geçiş zamanla yarışıldığı için daha hızlı olarak planlanmaktadır.

Kadın Kısırlık Nedenleri
instagram default popup image round
Takip Edin
502k 100k 3 month ago
Paylaş
Back To Top
×Close search
Ara