skip to Main Content

İZMİR'DE TÜP BEBEK TEDAVİSİ

tüp bebek ile yeni bir umut...hayat...

Tüp Bebek Öncesi Çiftlerin Değerlendirilmesi

Günümüz yaşam şartlarında hem erkekler hem de kadınlar çocuk sahibi olmayı ertelemekte ve bunun sonucunda da yumurtalıkların kalitesi ve rezervi azalmaktadır. Gebe kalınca erken dönem düşükleri yaşanmakta yada doğal yollarla gebelik oluşmamaktadır. Yaşanan bu sorunlarda her çiftin kendine özgü sorunları ve tedavi yöntemi olduğu unutulmamalıdır.

Tüp bebek öncesi çiftlerin değerlendirilmesinde; infertilitenin (kısırlık) sebebinin ne olduğu, çifte uygun tedavi şeklinin belirlenmesi ve tedavi şemasının çıkarılması, muhtemel başarı oranı ve yaklaşık maliyet çifte bildirilmesi gerekmektedir. Tüp bebek öncesi çiftin değerlendirmesi sırasında çifte alternatif tedavi yöntemleri varsa anlatılmalı süreç ile ilgili bilgilendirilmelidir.

Bu süreçte erkek ve kadın ayrı ayrı değerlendirilmeli ve tedavi konusundaki karar aşamasına dahil edilmelidirler. Bu değerlendirmeler sırasında, daha önceki üreme ile ilgili hikayeleri dinlenilmeli, cinsel ilişki sıklığı ve korunma yöntemi uygulanılmış mı öğrenilmelidir. Sigara, alkol ve ilaç gibi üreme kusuru oluşturabilecek kullanımlar da sorgulanmalıdır.

Değerlendirmede 3 günlük cinsel perhiz sonrası spermiogram, yumurtlama takibi ve rahim filmi (HSG) çifte yaptırılması gereken ilk tetkiklerdir. Çiftlerin değerlendirmesini; adet düzeni gibi jinekolojik özgeçmiş araştırması, hormonal bozukluğu gösterebilecek derideki lekelenmeler, aşırı kilo, vajinal muayene gibi fiziksel muayeneler takip eder.

Tüp Bebek Öncesi Çiftlerin Değerlendirilmesi
Tüp Bebek Adımları

Tüp bebek tedavisinin bu aşamasında mümkün olan en fazla yumurtayı uyararak en iyi sonucu elde etmek amaçlanır. Birden fazla yumurta oluşturmak istenilmesinin sebebi; embriyoların en iyisinin seçilerek rahme yerleştirilmek istenmesidir. Bu süreçte GnRH analoğu ilaçlarla normal döngü baskılanarak uyarıcı ilaçlarla (hormonlar- FSH-) yumurtalıklar uyarılır ve hastanın düzenli kan hormon ve ultrasonda yumurta büyüklükleri takip edilir. Bu takip ile ovaryan hiperstimülasyon sendromu dediğimiz yumurtaların aşırı uyarılması durumunu engelleyecek ve yumurta toplama zamanlamasını ayarlamamızı sağlayacaktır.

Yumurtalık uyarımı sonrasında yeterli büyüklüğe ulaşmış folliküller (ultrasonografide gözlenen içi sıvı dolu yumurta içeren yapılar) vajinal ultrason eşliğinde ince bir iğne ile toplanılır. Toplanan yumurtaların çatlamasını engellemek için hCG, uyarıcı iğneler den birisi hastaya uygulanarak, uygulamadan 34-36 saat sonra yumurta toplama aşamasına geçilir. Yumurta toplama işlemi sırasında hasta jinekolojik masada yatar pozisyonda tam olarak uyutulmamakta ancak yüzeysel bir anestezi almaktadır. Yumurta toplama işlemi yaklaşık 15-20 dakika sürer. Bir saat istirahat sonrası, hasta evine gidebilir.

Mikroenjeksiyon (intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu) sperm sayısının ve kalitesinin klasik tüp bebek (ivf) için yetersiz olduğu veya klasik ivf yöntemi ile döllenmenin sağlanamadığı durumlarda sperm hücresinin mikrocerrahi yöntemler kullanılarak yumuta içerisine enjekte edilmesidir. Klasik tüp bebek uygulaması olan IVF den tek farkı döllenme safhasıdır bunun dışındaki basamaklar ise tamamiyle aynıdır. Klasik tüp bebek uygulaması sperm problemi olmayan olgularda tercih edilen bir yöntemdir. Yıkanan sperm yumurta yanına konur ve sperm kendisi döllemeyi gerçekleştirir. Mikroenjeksiyon yöntemi ise spermin problemli olduğu durumlarda kullanılan bir yöntemdir. Öncelikle, yumurta etrafındaki hücreler eritilir ve bu şekilde yumurta mikroenjeksiyona hazır hale getirilir. Yumurtanın olgunluğu değerlendirildikten sonra sperm yumurtalara mikroenjeksiyon yapılır.

Tüp bebek uygulamasında döllenme (fertilizasyon) elde edildikten sonra belirlenen sayıda embriyo anne rahmi içerisine yerleştirilir, buna embriyo transferi denir. Embriyo transferi genellikle yumurta toplama işleminden 3 gün sonra yapılır. Bazı özel durumlarda ise 5 gün sonra embriyo transferi yapılır. (blastokist transferi)

instagram default popup image round
Takip Edin
502k 100k 3 month ago
Paylaş
Back To Top
×Close search
Ara