skip to Main Content

KISIRLIKTA CERRAHİ TEDAVİ

umutsuzluğa kapılmadan yeni bir başlangıç...adım...

Kısırlıkta Cerrahi Tedavi Yöntemleri

Cerrahi tedaviler infertilite (kısırlık) tedavisinde gittiçe daha az tercih edilmektedir. Bunun nedeni medikal tedavilerin cerrahi tedaviler kadar başarılı sonuçlar vermesidir. Buna rağmen bir takım patolojiler nedeni ile cerrahi uygulanması gereken durumlarda mutlaka “jinekolojik endoskopik cerrahi” olarak da adlandırılan laparoskopi ve histeroskopi tercih edilmelidir.

Laparoskopi ve histeroskopi hastaların karınlarında cerrahi kesi uygulanmadan yapılan, bu nedenle de hastaların cerrahi sonrası ağrı şikayetinin minimal olduğu, günlük hayatlarına hızla dönebildikleri, cerrahi izler görülmediği için kozmetik olarak iyi sonuçların elde edildiği tekniklerdir. Hastaların rahatlıkla fark edebilecekleri bu avantajların yanı sıra, laparoskopi ve histeroskopinin hasta için en önemli katkısı ameliyat sonrası gelişebilecek ve anatomiyi bozabilecek yapışıklıkları da engellemesidir.

Günümüzde endoskopik ameliyat teknikleri de hızla gelişim göstermiş ve geniş uygulama alanları bulmuştur. Açık ameliyata göre endoskopik (kapalı ameliyat) tekniklerinde hastanın daha hızlı iyileşmesi ve daha kısa sürede günlük yaşamına dönebilmesi mümkündür Hastaların operasyon sonrası hızlı bir şekilde iyileşmeleri, hastanede yatış süresinin daha kısa olması, hastanın ameliyat sonrası hissettiği ağrının daha az olması, işe geri dönüş zamanının kısa olması ve karına büyük bir kesi yapılmaması nedeniyle daha kozmetik sonuçlara sahip olması gibi avantajları vardır.

Kadın hastalıkları alanında uygulanan iki temel endoskopi yöntemi laparoskopi ve histeroskopidir.

Laparoskopi;

Genel anestezi altında yapılan ve göbek deliğinden ince bir teleskopun karın içine sokularak karın içi organlarının görüntülenmesini sağlayan bir ameliyattır.

Yumurtalık kistleri, dış gebelikler, myomlar, gebe kalabilirliği artıran tüp cerrahisi ve endometrioz laparoskopik olarak kolayca tedavi edilebilmektedir.

Histeroskopi;

Özel bir kamera sistemi ile rahim içerisinin görüntülenmesidir. Düzensiz kanamalarda, rahim içinde polip veya myom şüphesinde veya çocuk sahibi olamayan çiftlerde rahim içinin değerlendirilmesi gerektiğinde uygulanmaktadır.

Varikosel Cerrahisi;

Pampiniform pleksus adı verilen ve testislerden kirli kanı taşıyan damar sistemindeki genişlemelere varikosel olarak adlandırılır. Varikosel gözle görülebilir, elle hissedilebilir veya doppler ultrason incelemesi ile tespit edilebilir. Varikoseli problem olan erkeklerde kısırlık dışında en belirgin şikayet kronik kasık ağrısı ve baskı hissidir. Varikoselin tedavisi cerrahidir. Spermatik ven ligasyonu adı verilen operasyonla variköz genişleme gösteren damarlar mikro cerrahi ile bağlanır. Bu operasyon endoskopik olarak yapılabileceği gibi radyolojik embolizasyon teknikleri de kullanılabilir.

Operasyon sonrası tekrarlayan varikosellerde ise ikinci bir cerrahinin hastanın yakınmaları olmadıkça gerekli görülmemektedir.

Kısırlık Aşılama Tedavisi

Aşılama Tedavisi

Aşılama, kısırlığın nedenine yönelik değil gebelik şansını artırmaya yönelik bir tedavi yöntemidir. Genellikle şansın yüksek görüldüğü hastalarda uygulanmaktadır.

Kısırlıkta Tüp Bebek Tedavisi

Tüp Bebek Tedavisi

Tüp bebek yöntemi kısaca kadından alınan yumurtaların ve erkekten elde edilen spermlerin laboratuvar ortamında buluşturularak döllenmesini sağlamaktır.

İlaçla Tedavi

İlaçla Kısırlık Tedavisi

Gebeliğe hazırlık döneminde yaklaşık iki hafta süre ile baskılayıcı hormonlardan oluşan yumurta gelişimini dışardan verilen ilaçlar kullanılmaktadır.

Kısırlıkta Cerrahi Tedavi

Cerrahi Tedavi

Kadınlarda rahim ve yumurtalıklarda, erkeklerde varikosel gibi rahatsızlıklarda cerrahi yolla müdahale gerekliliği varsa uygulanması önerilir.

instagram default popup image round
Takip Edin
502k 100k 3 month ago
Paylaş
Back To Top
×Close search
Ara