skip to Main Content

KISIRLIK TEDAVİSİNDE AŞILAMA

umutsuzluğa kapılmadan yeni bir başlangıç...adım...

Aşılama Yöntemi ile Gebelik

Aşılama (inseminasyon) özellikle erkeğe bağlı ve nedeni açıklanamamış kısırlık olgularında tüp bebek öncesinde tercih edilen tedavilerin başında gelmektedir. Aşılama, kısırlığın nedenine yönelik değil gebelik şansını artırmaya yönelik bir tedavi yöntemidir. Kadının yumurtalıklarını uyarıp yumurtalar çatladıktan sonra spermleri yıkama ve konsantre etme işleminden sonra rahim içine transfer etme olarak açıklayabiliriz.

Bu tedavide amaç döllenme ortamı olan fallop tüpleri içinde yumurta ve spermin birbirleri ile buluşma şansını artırmaktır. Aşılama özellikle nedeni açıklanamamış kısırlıkta, hafif sperm bozukluklarında, ve laparoskopik olarak tedavi edilmiş endometriozis olgularında tercih edilen bir yöntemdir.

Aşılama yönteminin başarısı başta kadının yaşı olmak üzere kısırlık süresi, tüplerin açıklığı ,erkek faktörünün varlığı ve şiddetine bağlıdır. Aşılamanın en fazla 3-4 defa yapılması önerilmektedir.Gebe kalamayan çiftler tüp bebeğe yönlendirilmelidir.

Aşılamanın en önemli komplikasyonu çoğul gebelik, enfeksiyon gibi komplikasyonları bulunmaktadır. . Bu nedenle yumurtalıkları uyarılan kadınlarda olgun yumurta sayısı 4’ten fazla ise çift uyarılmalı hatta gerekirse tedavi iptal edilmeli, aşılama tüp bebek tedavisine dönüştürülmelidir. Aşılama sonrası bir miktar kasık ağrısı ve kramp normal olarak görülebilir.

Tüp Bebek Tedavileri
Kısırlık Aşılama Tedavisi

Aşılama Tedavisi

Aşılama, kısırlığın nedenine yönelik değil gebelik şansını artırmaya yönelik bir tedavi yöntemidir. Genellikle şansın yüksek görüldüğü hastalarda uygulanmaktadır.

Kısırlıkta Tüp Bebek Tedavisi

Tüp Bebek Tedavisi

Tüp bebek yöntemi kısaca kadından alınan yumurtaların ve erkekten elde edilen spermlerin laboratuvar ortamında buluşturularak döllenmesini sağlamaktır.

İlaçla Tedavi

İlaçla Kısırlık Tedavisi

Gebeliğe hazırlık döneminde yaklaşık iki hafta süre ile baskılayıcı hormonlardan oluşan yumurta gelişimini dışardan verilen ilaçlar kullanılmaktadır.

Kısırlıkta Cerrahi Tedavi

Cerrahi Tedavi

Kadınlarda rahim ve yumurtalıklarda, erkeklerde varikosel gibi rahatsızlıklarda cerrahi yolla müdahale gerekliliği varsa uygulanması önerilir.

instagram default popup image round
Takip Edin
502k 100k 3 month ago
Paylaş
Back To Top
×Close search
Ara