skip to Main Content

Kadınlarda Kısırlık Nasıl Anlaşılır?

Kadınlarda Kısırlık Nasıl Anlaşılır?

Kadınlarda Kısırlık

Kadınlarda kısırlık nedeni genelde yumurta bozukluklarından kaynaklanmaktadır. Yumurtlama olmadan döllenme ve gebeliğin oluşması mümkün değildir. Yumurtlama bozukluğunda ya hiç yumurtlama yoktur ya da düzensiz veya seyrektir. Adetin hiç olmaması veya seyrek olması da yumurtlama bozukluğuna neden olur.

Kadınlarda Kısırlık Belirtileri

Kadınlarda kısırlık belirtileri içinde en belirgin olanı genelde adet kanamalarındaki düzensizliktir. İki adet dönemi arasının 21 günden kısa ya da 35 günden uzun olması yumurtlama düzensizliklerini gözterdiği gibi kısırlığında bir belirtisi olarak görülebilmektedir. Aşırı kıllanma, ani kilo alımı ya da kaybı, sırt ve bel ağrıları, cinsel ilişki esnasında şiddetli ağrı, ciltte fazla sivilcelenme, saç dökülmesi de kadınlarda kısırlık belirtileri arasında yer alabilmektedir.

Kadınlarda Kısırlık Testi

Kadınlarda kısırlık testi adet döngüsünün ilk günü yapılan hormon düzeyi kontrolü, adet başlamadan birkaç gün önce rahmin iç yüzeyinden alınacak endometriyal biyopsi örneği ve ultrasonografi yapılarak yumurtalığın gelişimi incelenir. Bununla beraber tüplerin tıkalı olup olmadığı da önemlidir. Tüplere özel ilaçlar gönderilerek röntgen çekilir ve laparoskopi işlemi ile fallop tüleri detaylı görülebilir. Ayrıca kadınlarda kısırlık testi için histeroskopi ile rahim içerisine girilerek yapısal bozukluklar, polipler ve miyomlar teşhis edilmektedir.

Kadınlarda Kısırlık Nasıl Anlaşılır?

Kadınlarda kısırlık tedavisi için öncelikle yumurtlama ve tüplerle ile ilgili problemler araştırılır. Eğer bunlarla ilgili problemler varsa kişiye özel olarak ilaç ya da cerrahi tedavi planı uygulanır. Doktorunuz sizin için en uygun olan tedavi programını uygulayacaktır.

Kadınlarda Kısırlık Tedavi Yöntemleri

Kadınlarda kısırlık tedavi yöntemleri arasında yumurtlama tedavisi, aşılama ve tüp bebek tedavisi yer almaktadır. Yumurtlama tedavisinde yumurtlamayı sağlayacak ilaçlar kullanılmakta ve ultrasonla yumurtaların gelişimi izlenmektedir. Aşılama tedavisi sperm hücrelerinin örneklerinin rahim içerisine bırakılması ile uygulanmaktadır. Tüp bebek tedavisi ise yumurta ve sperm hücrelerinin dışarıda döllenip rahim içerisine yerleştirilmesidir.

instagram default popup image round
Takip Edin
502k 100k 3 month ago
Paylaş
Back To Top
×Close search
Ara