skip to Main Content

Polikistik Over Tedavisi

umutsuzluğa kapılmadan yeni bir başlangıç...adım...

Polikistik Over Sendromu

Polikistik over sendromu (PCOS) temeli genç kızlarda ve genellikle ergenlik döneminde ortaya çıkan yumurtlamanın seyrek yada hiç olmaması ile ortaya çıkan kadının adet düzenini, çocuk sahibi olma yeteneğini, hormonlarını, kalbini, damarlarını ve görünüşünü etkileleyebilen, ve en sık görülen bir endokrin bozukluktur.

Düzensiz yumurtlama veya yumurtlama olmaması sonucunda adet olamama yada gecikmeli adet, infertilite, tekrarlayan düşükler, istenmeyen tüylerde artış; kollarda, bacaklarda, karın ve sırt bölgesinde tüylenme artışı, renk koyulaşması ve kalınlaşma, erkek tipi saç dökülmesi, yüz göğüs ve sırt bölgesinde ciltte yağlanma ve sivilce, Kilo problemleri; aşırı kilo, hızlı kilo alıp kilo vermede zorluk, depresyon ve ruh hali değişiklikleri, uyku apnesi, horlama, yüksek kan basıncı polistik over sendromunda basil başına görülebilecek şikayetlerdir.

Polistik over sendromu tespiti tek bir test yoktur. PCOS tanısı hastanın ilk adet yaşı, adet düzeni, kanama süresi vb gibi hikayesi , şikayetleri, fizik muayene, ultrason ve kan testleri ile konabilir. Aynı zamanda tansiyon ve kan şeker seviyesi de kontrol edilmelidir. Tedavi yöntemi semptomlara göre değişir.

PCOS’lu hastalarda yumurtlamamaya bağlı gebe kalmakta sıkıntı görülebileceği başlangıç tedavi yumurtlamanın tekrar sağlanmasıdır. Bunun için öncelikle kilo fazlalığı var ise kilo vermenin sağlanması ve hap ( clomiphen citrate- serophene, gonaphene, clomen’¦) ya da günlük iğne tedavisi ile yumurtlamanın uyarılması ve aşılama ( intrauterin inseminasyon ) yapılmasıdır. Eğer bu yolla gebelik elde edilemez ise tüp bebek yapılabilmektedir. Tüp bebek tedavisinde PCOS lu hastalar en kolay hasta grubundadır. Çünkü bu hastalarda yumurtalık rezervi, yani yumurtalık uyarımı sonrasında elde edilen yumurta sayısı oldukça iyidir. Aynı zamanda bu grup hastalarda transfer edilen embriyo- embriyolar dışında dondurulacak vasıfta embriyo elde edilmesi ihtimali de çok daha yüksek olmaktadır.

İnfertilite Kısırlık Tedavileri
Kadın Kısırlık Nedenleri

Kadınlarda Kısırlık Nedenleri

  • Yumurtlama Bozuklukları
  • Polikistik over sendromu (PCOS)
  • Hipergonadotropik hipogonadizm
  • Tüp Tıkanıklıkları
  • Endometriozis
Erkek Düşük Sperm Sayısı

Erkeklerde Kısırlık Nedenleri

  • Sperm Üretiminde Bozukluk
  • Varikosel
  • Sperm Kanallarına Ait Bozukluk
instagram default popup image round
Takip Edin
502k 100k 3 month ago
Paylaş
Back To Top
×Close search
Ara