skip to Main Content

İnfertilitede Tedavi Yöntemleri

umutsuzluğa kapılmadan yeni bir başlangıç...adım...

İnfertilitenin tedavisi infertilitenin nedenine, çiftlerin yaşına ve diğer birçok kişisel özelliklere göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle tedavi yöntemi öncelikle nedeninin araştırılması hasta için en doğru ve uygun yöntemin kullanılması gerekir.

Erkeklerde Kısırlığın Tedavisi İçin sperm yokluğundan şüphe ediliyorsa, operasyon, problemi düzeltme amaçlı hormonlar veya yardımcı üreme teknikleri kullanılır. Örneğin sperm sayısı ve kalitesi ile ilgili problem varsa normal ve kaliteli sperm araştırması özel mikroskoplar ile yapıldıktan sonra laboratuvar ortamında yumurtaya enjekte edilir yada varikosel probleminde operasyonla sorun giderilir.

Kadınlar için infertilite tedavi sinde yumurtlama problemi olanlarda doğurganlık ilaçları en sık kullanılan tedavi yöntemidir. Bu ilaçlar yumurtlamayı düzene sokar veya yumurtlamaya teşvik eder. Tüp tıkanıklığından kaynaklı kısırlık sorununda tıkanıklık rahime bitişik bölgede ise doğrudan tüp bebek yapılması en uygun yöntemken yumurtalığa yakın tarafta tüpler tıkalıysa laparoskopi yapılması gerekir..

Endometriozis dediğimiz 35 yaş üstü kadınlarda görülen rahim içini döşeyen endometrial hücrelerin rahim dışında yerleşerek üremesinden kaynaklanan kısırlık tedavisi için laparoskopik olarak alınmaları yöntemi ile tedavi yapılır.

Hem erkek hem kadın infertilite sorunu için saydığımız tüm tedavi yöntemleri kısırlığın nedenine göre farklılık göstermektedir bu nedenle infertilitenin (kısırlık) sebebinin ne olduğu, çifte uygun tedavi şeklinin ne olduğu ve tedavi şemasının oluşturulması gerekir.

instagram default popup image round
Takip Edin
502k 100k 3 month ago
Paylaş
Back To Top
×Close search
Ara