skip to Main Content

Erkeklerde Kısırlık (İnfertilite)

umutsuzluğa kapılmadan yeni bir başlangıç...adım...

Erkek Düşük Sperm Sayısı

Sperm Üretiminde Bozukluk

Nedeni bilinmeyen sayı, hareketlilik ve yapısal bozukluklar (idiopatik oligoasthenoteratospermi-idiopatik OATs) doğal yolla gebelik elde edilmesini güçleştirir. Varikosel adını verdiğimiz testisin toplardamarında anormal gelişmeler, enfeksiyonlar, erkek çocuklarında doğum sırasında testisin kanal içine yerine inmeme problemleri, çevresel toksinler, genetik bozukluklar, ilaç kullanımı ve alkol sigara gibi alışkanlıklar sperm üretim bozukluklarına yol açarak erkeklerde kısırlığa neden olabilmektedir.

Düşük Sperm Sayısı

Sperm Kanallarına Ait Bozukluklar

Spermin üretim yeri olan testislerden dışarı çıkmasını sağlayan kanallar doğuştan gelişmemiş olabilir veya geçirilmiş enfeksiyon ve cerrahi operasyonlara bağlı olarak sonradan tıkanma yaşanabilir. Sinir sistemi hastalıkları, şeker hastalığı, prostat, idrar kesesi ve kanalına ait geçirilmiş operasyonlar meninin dışarı atılamayıp idrar kesesine geri kaçmasına neden olarak kısırlığa yol açabilir.

Sigara içen ve düzensiz beslenen erkeklerde sigara kullanımının azaltılıp, dar iç çamaşırları kullanılmaması, uzun sure hareketsiz kalınmaması ve E vitamin kullanımı önerilir.
Daha çok kabul görülen erkeği tedavi etmek değil mevcut spermi en iyi şekilde kullanmak yönünde tedavi sürdürülür. Kadının genç ve yumurtalık kapasitesinin iyi olduğu durumlarda en etkin tedavi mikroenjeksiyondur. Başarı %60-70 lere ulaşmaktadır.

instagram default popup image round
Takip Edin
502k 100k 3 month ago
Paylaş
Back To Top
×Close search
Ara