skip to Main Content

İNFERTİLİTE & KISIRLIK TEDAVİSİ

umutsuzluğa kapılmadan yeni bir başlangıç...adım...

İnfertilite, Kısırlık Nedir?

Gebe kalma olasılığı çiftin yaşı, cinsel birliktelik süresinin artması ve ilişki sıklığı ile doğrudan ilgilidir. Gebelikten korunma yöntemi kullanmayan çiftlerin yaklaşik % 20-25’inde ilk bir ay içerisinde, % 60’ ında 6 ay içerisinde ve % 80-85’ inde 1 yıl içerisinde gebelikle karşılaşılırken geriye kalan 15-20 çiftte ise infertilite problemi yaşanmaktadır.

Kısırlığı (infertilite) düzenli cinsel ilişkiye rağmen 1 yıl içerisinde gebeliğin oluşmaması olarak tanımlayabiliriz. 35 yaş üzeri olgularda bu süre 6 ay olarak kabul edilir. Gebelik  için, haftada en az bir defa cinsel birleşme olmalıdır. Gebelik olabilmesi için ideal cinsel birleşme sıklığı haftada 2–3 defadır.

Kısırlığın araştırılması yapılırken duruma minimalist yaklaşılıp gereksiz testler ile zaman ve para kaybının önüne geçilmelidir. Öncelikli olarak ilk yapılması gereken test semen analizidir 2 ay ara ile iki defa tekararlanmalıdır.

Erkeğin semen analizi normal ise erkekte infertilite sorunu yoktur. Semen analizine eş zamanlı olarak kadının yumurtlayıp yumurtlamadığı kontrol edilir. Kadında yumurtalık kapasitesi (yumurtalık rezervi) saptanarak dikkatli bir şekilde durum değerlendirilmesi yapılır. Tüm bu araştırmaları kadının tüplerinin açık olup olmadığının incelenmesi takip eder.

İnfertilite Kısırlık Tedavileri

Kısırlık araştırmalarında kullanılan ancak önemi tartışmalı olan immunolojik araştırmalar (antisperm antkorları) ve postkoital test (ilişkiden sonra rahim ağzındaki sıvının spermlerin varlığı açısından incelenmesi) gibi testler de bulunmaktadır.

Kadın Kısırlık Nedenleri

Kadınlarda Kısırlık Nedenleri

  • Yumurtlama Bozuklukları
  • Polikistik over sendromu (PCOS)
  • Hipergonadotropik hipogonadizm
  • Tüp Tıkanıklıkları
  • Endometriozis
Erkek Düşük Sperm Sayısı

Erkeklerde Kısırlık Nedenleri

  • Sperm Üretiminde Bozukluk
  • Varikosel
  • Sperm Kanallarına Ait Bozukluk
instagram default popup image round
Takip Edin
502k 100k 3 month ago
Paylaş
Back To Top
×Close search
Ara