Tüp Bebek

Uzun yıllar bebek sahibi olamamak pek çok çiftin ortak sorunuydu. 1978 yılında İngiltere’de tüp bebek yönteminin bulunması bebek sahibi olmak isteyen çiftlere umut oldu. 1991 yılında Belçika’da mikroenjeksiyon yönteminin bulunması da en az tüp bebek yönteminin bulunması kadar umut vericiydi. İlk yıllarda enfeksiyon ve cerrahi işlem sonucunda tüplerinde kalıcı hasar oluşan kadınlarda uygulanmaya başlanmış ancak bir süre sonra kısırlığa yol açan diğer sebeplerin tedavisinde de kullanılarak her türlü sorununun çözümünde son tedavi aşaması olmuştur.
Tüp bebek yöntemi, endometriozis gibi açıklamasını yapamadığımız yada erkeğe bağlı kısırlık uygulamalarında başarılı sonuçlar ortaya çıkarmıştır.

Tüp Bebek Nedir?

Tüp bebek yöntemi kısaca kadından alınan yumurtaların ve erkekten elde edilen spermlerin laboratuvar ortamında buluşturularak döllenmesini sağlamaktır. Doğal yollardan yada basit tedavilerle çözüm bulamayan çiftlere uygulanır. Laboratuvar ortamında döllenen bu yumurtalara embryo adı verilir. Elde edilen embryoların en iyi üç tanesi kateter denilen ince bir plastik boru ile kadın hastanın rahmine yerleştirilir. Tüp bebek tedavisinden sonra oluşan gebeliklerin doğal yollarla oluşan gebeliklerden hiçbir farkı olmaz. Tek farkı döllenmenin laboratuvar ortamında yapılması ve anne rahmine yerleştirilmesidir.