Tüp Bebek


Tüp bebek yöntemi kısaca kadından alınan yumurtaların ve erkekten elde edilen spermlerin laboratuvar ortamında buluşturularak döllenmesini sağlamaktır. Doğal yollardan yada basit tedavilerle çözüm bulamayan çiftlere uygulanır. Laboratuvar ortamında döllenen bu yumurtalara embryo adı verilir. Elde edilen embryoların en iyi üç tanesi kateter denilen ince bir plastik boru ile kadın hastanın rahmine yerleştirilir.

Tüp bebek tedavisinden sonra oluşan gebeliklerin doğal yollarla oluşan gebeliklerden hiçbir farkı olmaz. Tek farkı döllenmenin laboratuvar ortamında yapılması ve anne rahmine yerleştirilmesidir.

Fallop tüplerinin zarar görmüş veya tıkanmış olması, dış gebelik sonucu tüplerin çıkarıldığı veya cerrahi tedavisi mümkün olmayan hasarlı tüplerin olması halinde,, endometriozis görüldüğünde (Rahmin içini döşeyen yumuşak tabakaya benzeyen bir dokunun rahmin dışında bulunmasıdır), rahim ağzı salgısı ile ilgili sorunlar olduğunda, erkeğe ait kısırlık sorunları görüldüğünde, erkek veya kadına ait bağışıklık sistemi ile ilgili sorunlar varsa, açıklanamayan kısırlık grubuna giren çiftlerde, rahim içi aşılama ile sonuç alınamayan çiftlerde tüp bebek yöntemi uygulanabilir.