İlaçla Tedavi


Gebeliğe hazırlık döneminde yaklaşık iki hafta süre ile baskılayıcı hormonlardan oluşan yumurta gelişimini dışardan verilen ilaçlar kullanılmaktadır. . Bu ilaçlar cilt altı iğne veya burun spreyi şeklindedir. Baskılayıcı tedaviyi takiben kan tahlilleri ve ultrasonografi incelemesi yapılarak uygun kriterlerin saptanması ile yumurta gelişimini uyaracak olan ilaçlara başlanır. Yardımcı üreme tekniklerinde bu ilaçların kullanılmasının nedeni daha çok yumurta ve embriyo elde ederek gebelik şansını arttırmak amaçlanır.

Yumurtalık Hormonlarını Baskılayan (Suprecur, Suprefact, Lucrin, Synarel, Decapeptyl) Yumurta Gelişimini Uyaran FSH ve HMG içeren ilaçlar, Yumurtanın Çatlamasını Sağlayan (Pregnyl, Profasi, Choragon) bu süreçte kullanılan ilaçlardır.

İlaç tedavisine takiben seri kontroller gerçekleştirilir. Başlangıçta daha seyrek olmakla birlikte yumurta gelişimi belirli bir seviyeye ulaştıktan sonra günlük kontroller gerekir. Gelişen yumurtaların ultrasonografik takibi yapılır ve yumurtalardan salgılanan hormonların kan düzeyleri belirlenir. Takipte elde edilen kriterler doğrultusunda ilaç dozlarında uygun değişiklikler yapılır.

Yumurtalar belirli bir büyüklüğe ulaştığında olgunlaşmalarını uyarmak amacı ile ilaç uygulanır. Yumurta olgunlaşmasını uyaran ilacın yapılmasından 36 saat sonra yumurta toplama işlemi uygulanır.