Aşılama


Aşılama (inseminasyon) özellikle erkeğe bağlı ve nedeni açıklanamamış kısırlık olgularında tüp bebek öncesinde tercih edilen tedavilerin başında gelmektedir. Aşılama, kısırlığın nedenine yönelik değil gebelik şansını artırmaya yönelik bir tedavi yöntemidir. Kadının yumurtalıklarını uyarıp yumurtalar çatladıktan sonra spermleri yıkama ve konsantre etme işleminden sonra rahim içine transfer etme olarak açıklayabiliriz. Bu tedavide amaç döllenme ortamı olan fallop tüpleri içinde yumurta ve spermin birbirleri ile buluşma şansını artırmaktır. Aşılama özellikle nedeni açıklanamamış kısırlıkta, hafif sperm bozukluklarında, ve laparoskopik olarak tedavi edilmiş endometriozis olgularında tercih edilen bir yöntemdir.

Aşılama yönteminin başarısı başta kadının yaşı olmak üzere kısırlık süresi, tüplerin açıklığı ,erkek faktörünün varlığı ve şiddetine bağlıdır. Aşılamanın en fazla 3-4 defa yapılması önerilmektedir.Gebe kalamayan çiftler tüp bebeğe yönlendirilmelidir.

Aşılamanın en önemli komplikasyonu çoğul gebelik, enfeksiyon gibi komplikasyonları bulunmaktadır. . Bu nedenle yumurtalıkları uyarılan kadınlarda olgun yumurta sayısı 4'ten fazla ise çift uyarılmalı hatta gerekirse tedavi iptal edilmeli, aşılama tüp bebek tedavisine dönüştürülmelidir. Aşılama sonrası bir miktar kasık ağrısı ve kramp normal olarak görülebilir.